3d proje sunum 3d proje sunum

3D Proje Sunum

Günümüzde özellikle de mimari Projelerde tercih edilen bir yöntem olan 3D proje Sunum yöntemi alıcılara pek çok avantaj sunması nedeniyle proje sahipleri tarafından tercih edilir olmuştur. Çeşitli mimari projeler ve inşaat projelerinin 3 boyutlu ortama içerdiği tüm detaylar ile birlikte dikkatli ve ince bir işçilik ile aktarılması ile ortaya çıkan 3D proje sunumları son yıllarda popülerliğini giderek artırmış ve inşaat sektöründe bir zorunluluk haline gelmiştir..

Projenin 3 boyutlu ortama aktarılması ile birlikte insanlar dilerse internet ortamında bu projeyi görüntüleyerek tüm detaylarına ulaşabilir dilediği gibi gezinti yapabilir ve bu sayede özellikle de inşaat sektöründe inşaata daha başlamışken, alıcılar projenin tüm detayları hakkında oldukça zahmetsiz bir biçimde bilgilendirebilir hale gelmiştir.

3D proje sunum konusunda pek çok çeşitli opsiyon bulunmaktadır. Örneğin üç boyutlu ortamda modellenen projenize sanal kameralar yerleştirilmekte ve insanlar projenin içeriğini bu sanal kameralar açık üzerinden, sanki  oradaymış gibi görüntüleme imkânına kavuşmaktadırlar.

3d Sunumun Avantajları

Geçmiş yıllarda geleneksel olarak iki boyutlu sunumlar yapılmaktaydı. Ancak bu iki boyutlu düzlemde oluşturulmuş olan sunumlar projenin tüm detaylarını ayrıntılı bir biçimde aktarılmasının önüne geçmekteydi. Çünkü yeterince detay içermeyen bu iki boyutlu sunumlar deyim yerindeyse teknik resim olarak değerlendirilmekte idi. Hal böyle olunca özellikle de mimari projelerde insanların sanki oradaymış çatına görüntülemelerine  ihtiyaç duyulan durumlarda 2 boyutlu proje sunumları fazlasıyla yetersiz kalmaktaydı. Bu durum insanları yeni arayışlara itmiş ve bu sayede ortaya 3D proje sunumları çıkmıştır. Üç boyutlu modelleme ve 3 boyutlu animasyon üzerinden gerçekleştirilen proje sunumları hem daha etkileyici hem de daha fazla detay içeriyor olabilmesi sayesinde daha etkili olmaktadır. Ayrıca üç boyutlu düzlemde gerçekleştirilmiş olan bu modellemeler proje sürecinde çeşitli değişiklikler yapılmasına da olanak sağlamaktadır. Bu durum şüphesiz ki projenin hayata geçiriş aşamasında pek çok pratiklik katmaktadır. Ayrıca 3 boyutlu modelleme ile gerçekleştirilen sunumların kabul edilebilirlik oranlarının çok daha yüksek olduğu da bir gerçektir. Bu durumu bir örnek İle açıklamak gerekirse, haftalarca üzerinde çalıştığımız bir sunumunuzun olduğunu düşünün. Bu sunumu 3D proje sunum tekniği ile zenginleştirmeniz durumunda projeyi sunacağınız kişi veya kişiler tarafından daha olumlu etki uyandırabilme ve kafanızdaki düşünceleri tüm detaylarıyla birlikte aktarabilme şansına sahip olabileceksiniz. Bu durum elbette ki başarı oranınız başta olmak üzere kabul edilebilme şansınızı da büyük ölçüde artırabilecektir. 3D proje sunum imalat aşamasında yani projenin hayata geçiriliş aşamasında çeşitli sürprizler yaşamamanızı sağlamaktadır. Çünkü üç boyutlu modelleme ile tamamlanmış bir proje arasında herhangi bir fark yoktur. Projenin tamamlandığında içereceği tüm detaylar 3 boyutlu ortamda hayata geçirilmiş halinde de olacaktır.

3D proje sunum tekniğinin yaygınlaşması beklentiler ile elde edilen sonuçlar arasındaki farkların en aza indirgenmesinde önemli rol oynamıştır. Çünkü özellikle geçmiş yıllarda müşterilere proje aşamasındayken verilen vaatlerin, proje hayata geçirildiğinde ortaya çıkan görüntüler ile arasındaki farklar olabilmekteydi. Ancak 3 boyutlu ortamda gerçekleştirilen sunumlar sayesinde müşteriler proje hayata geçirildiğinde sahip olacağı tüm detayları etkileyici bir biçimde görüntüleme şansına sahip olabilmekte ve bu durum beklentiler ile sonuçlar arasındaki farkı en aza indirgemektedir. Bu ve bunun gibi sebepler dolayısıyla 3 boyutlu modelleme üzerinden gerçekleştirilen sunumlar günümüzde bir standart haline gelmiştir. Sonuç olarak değerlendirmek gerekirse başta mimari projeler ve çeşitli Endüstriyel tasarımlar başta olmak üzere 3D proje sunum yöntemleri pek çok sektör için adeta bir olmazsa olmaz haline gelmeyi başarmıştır.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir