fikirsan-sss fikirsan sıkça sorulan sorular

3D Mimari Modelleme yaptırmak için neler gerekiyor ?

Öncelikle yaptırmak istediğiniz Projenin DWG ( Plan ) dosyasını sizden almamız gerekiyor. Eğer yaptıracağınız proje ufak boyutta bir dükkanın iç mekan tasarımı vb. bir şey ise kağıt üzerinde ölçülerini belirtmenizde yeterli oluyor. Fakat dış mekan çalışması yaptıracaksanız kusursuz bir görüntü elde edebilmek adına projenin DWG dosyasını istemekteyiz. Hatasız ölçülerle tam sonuca ulaşmak bizim ve sizin açınızdan kolaylık sağlamakta. Daha az Revizyon alarak kısa bir sürede işi tamamlayıp müşteriye teslim edebilmekteyiz.
Bundan sonraki aşamada projenin Sunum dosyası, baskı, web sitesi için mi veya kaç adet görsel  kullanmak istediğinizin bilgisini alıyoruz. Bunun sebebi, sunum için a4 tercih ediliyor fakat 3m X 2m bir billboard baskı yaptırmak isterseniz size vereceğimiz görselin boyutu büyüdüğünden ve daha uzun bir işlem süreci olduğundan fiyatta ve sürede oynamalar yapıyor. Hatasız fiyat ve bitiş süresini verebilmemiz için bu bilgileri sizden talep etmekteyiz.
Süreyi etkileyen bir unsur da animasyon süreci. Net bir fiyat verebilmemiz için net bir senaryo ve dakika süresinin bilgisini nihai olarak almamız gerekiyor. Özet olarak;

– DWG ( Plan ) Dosyası
– Baskı boyutu
– İstenilen görsel sayısı
– Animasyon dakikası ve Senaryosu

3D Modelleme yaptırmak için neler gerekiyor ?

Yaptırmak istediğiniz ürünün SolidWorks veya DWG dosyası elinizde mevcutsa bunlardan birini talep etmekteyiz. Elinizde bu dosyalar bulunmuyorsa teknik resmi var onu veya ürünün fotoğrafını çekip ölçülerini belirtmenizde yeterli olacaktır. Ürünün karmaşık bir yapısı bulunuyorsa ( Fotoğraf makinası, Saat, Yüzük vs. ) Bu gibi ürünlerin bir örneğini bize göndermenizi talep ediyoruz. Ürün modellemesi tamamlandıktan sonra ürününüzü sorunsuz halde size geri teslim ediyoruz. Özetle;

-Ürün DWG ( Plan ) Dosyası
-Ürün ufak ve karmaşık bir yapısı varsa ürünün kendisi
-Teknik çizimi veya ürünün ölçülendirilmiş fotoğrafını

3D Animasyon yaptırmak için neler gerekiyor ?

Yaptırmak istediğiniz işleme göre çok çeşitli olan bir alan. Montaj animasyonu, Karakter animasyonu, Endüstriyel ürün animasyonu vs. şeklinde her alana yapılabilmekte. Yaptırmak istediğiniz ürünle veya karakterle ilgili hazır modelleriniz varsa öncelikle onları talep etmekteyiz.
Eğer hazır bir ürününüz veya karakteriniz yoksa bunların modellemelerini yapabilmek için ürünlerin DWG dosyalarını yada ölçülü teknik resimlerini göndermeniz gerekmekte. Ürünlerin modellemesi bittikten sonra istediğiniz animasyonun ufak bir senaryosunu talep etmekteyiz. Senaryoyu aldıktan sonra fiyat ve süreç konusunda net bir sonuç ortaya çıkartıyoruz ve belirttiğimiz sürede 3D Animasyonunuzu teslim ediyoruz. Özetle;

-Varsa Ürün modelleri
-Ürün teknik çizim veya DWG ( Plan ) dosyası
-Senaryo

3D Ürün kataloğu yaptırmak için neler gerekiyor ?

Genelde ürün kataloğunu Banyo firmaları, Mobilya firmaları, Fayans seramik firmaları kullanmayı tercih etmekteler. Bu tarz ürünleri yapabilmemiz için ürünün fotoğrafını çekip ölçülendirmeniz yeterli oluyor. Ama elinizde DWG yada teknik çizim dosyası bulunuyorsa bunları göndermeniz bizim açımızdan çok daha kısa sürede ürününü tamamlamaya yaramakta. Bu sebeple önceliğimiz DWG ve teknik çizim dosyası.

2. Aşama kaç adet ürününüzün olduğu bilgisini almak. Bu neden önemlidir. Örnek olarak 50 sayfalık bir katalog ile 100 sayfalık bir kataloğun yapımı fiyat açısından çok fark etmekte. 50 sayfalık bir kataloğu 2X TL ye yapıyorsak 100 sayfalık bir katalog 3X TL oluyor. Ürün çoğaldıkça bütçe düşmekte.

Genellikle müşterilerimiz bize kataloğum X katalog ölçülerinde olsun, şeklinde tekliflerde bulunuyorlar. Belirli bir katalog boyutları verilmiyorsa biz örnek teklifler veriyoruz. Bu boyut olayı bizim için çok önemlidir. Bunun sebebi ürünlerin görsellerini hazırlarken katalogda uygulayacağımız tasarıma göre boyutlar kullanmamız. Bu bilgiyi netleştirdikten sonra boyut revizyonu yapmadan sorunsuz sonuca ulaşmaktayız.

Son olarak baskı işlemi gelmekte. Biz Anahtar teslim iş yapmaktayız, fakat bazı müşterilerimizin kendi çalıştığı baskı firmaları olduğundan dolayı kendi baskılarını kendileri yapmak istiyorlar. Eğer bizim baskı yapmamızı talep ediyorsanız sayfa gramajı, kağıt tipi, kapak tipi gibi bilgileri netleştirmemiz gerekiyor. Baskı için bu bilgiler çok önem taşımakta. Çünkü her bir seçimde farklı fiyatlandırmalar ortaya çıkmaktadır. Özetle olarak;

-Ürün DWG ( Plan ) Dosyası
-Teknik çizim veya ölçülendirilmiş fotoğrafı
-Net ürün sayısı
-Katalog ölçüleri
-Baskı tipi ( Sayfa gramaj, kağıt tipi vs. )

Ödeme işlemi nasıl yapılıyor ?

Anlaşmamızı yaptıktan sonra işin %30 luk kısmını peşin alıyoruz. İşi tamamladıktan sonra kalan %70 lik kısmı alıyoruz. Ödeme almadan önce yapılan projenin Prewiev ( Ön görüntü ) lerini gönderip onay aldıktan sonra göndermeden önce ödemeyi talep etmekteyiz. Kalan Ödemeyi aldıktan sonra Projeyi nihai halde teslim etmekteyiz.

Fiyatlandırmalar nasıl ve neye göre yapılıyor ?

Müşterilerimize hizmet sunduğumuz için fiyatlandırmanın en temeli sürece göre belirleniyor. İş yükü çoğaldıkça ona orantıyla fiyatlarda çoğalmakta. Fiyatlandırma prensibimiz;

-3D Ürün kataloğu
   
Banyo kataloğu, mobilya, seramik vs. fiyatlandırması 3 aşamadan oluşuyor

1- Sabit mekanda tüm ürünler. 1 Adet mekan yapılır ve her ürün için bu mekan kullanılır. 50  Sayfalık bir katalog için sadece ürün modelleme + tek mekan fiyatı alınır.
2- Farklı mekanda ürünler. Her ürün için farklı mekan yapılır. Her Ürün için modelleme + mekan modelleme fiyatı alınır.
3- Sadece ürün. Hiç mekan kullanılmadan boş bir alanda ürün görselleştirilir. Sadece modelleme fiyatı alınır.

Modelleme fiyatı + mekan 2X TL olarak fiyatlandırılır. Sadece ürün modeli yapılacaksa X TL olarak fiyatlandırılır.
-3D Animasyon Film
Animasyonda fiyatlandırma ürün veya karakter sayısına, farklı mekan sayısına göre değişikenlik sağlar.

Örnek olarak 1 karakterli bir reklam filmi yapılacaksa X TL, 2 veya üstü karakter kullanılacaksa X TL + Karakter fiyatı olarak artmaktadır. Mekan içinde bu geçerlidir.

Ürün tanıtım, montaj klavuzu, tıbbi animasyon, mimari animasyon gibi alanlarda projeye göre fiyat verilmektedir. Yapılacak işin senaryosu olmadan afaki fiyat vermek çok mantıklı olmaz. Yapılacak işlemler tam belli hale geldikten sonra nihai fiyat sunulur. Bu işin ortalaması her alana göre değişiklik sağlıyor.

-3D Modelleme
Modellenecek ürünün yapısına göre değişiklik sağlamakta. Ürünü 2 saat de hazır hale getirmek X TL, 4 saat de hazır hale getirmek 2X TL gibi devam etmektedir. Bu bölümde fiyatlandırma ürünün yapısına göre yapılır. Hizmet süresi ile doğru orantılıdır.

İşin kalitesine göre fiyatlandırma değişiyor mu ?

Elbette. Gerçekçi bir görüntü ile yapay bir görüntü arasında nasıl bir fark varsa fiyatlandırması arasında da bu şekilde bir fark bulunuyor. Bu müşterilerin talebine göre değişmekte. Bazı müşterilerimiz sadece ürünün yapısını görmek istiyor. Aşırı gerçekçi görüntü elde etmek istemiyor. Bu görüntüleri genelde ön sunum için kullanmaktalar. Buna göre de ürünün fiyatlandırması harcanan emeğe göre değerlendiriliyor.

Render nedir ?

Render işimizde sondan bir önceki süreçtir. Anlam olarak ışık, renk, parlama vs. hesaplamalar yapılarak nihai sonucun görsel bir şekilde ortaya çıkmasıdır. Fotoğraf makinası ile çektiğiniz bir görüntü ile eş değer bir görüntüdür.
fikirsan_render fikirsan sıkça sorulan sorular

Revizyon nedir ?

Revizyon ‘yeniden gözden geçirme’ manasına gelmektedir. Genellikle çalışmalarımızı yaparken 2 yada 3 kere müşteriye revize etme hakkı sunulmaktadır. Revizyon 3ü geçtiği zaman yapılan proje istenilenden çok farklı bir projeye dönüşmeye başlanıldığı için anlaşmalarımızda en fazla 3 revize hakkı olduğunu belirtmekteyiz. Müşterinin bizden istediği ürününün yapılması aşamasında bizden kaynaklı hatalarda olabiliyor. ( Doku tutmaması, boyut, renk vs. ) Bu tarz hatalara revize verilmektedir. Fakat bazı müşterilerimizin istedikleri ürünün dışına çıkacak revizyonlar talep ettikleri durumlarda bizde onlardan ek ücret talep etmekteyiz.

Preview Görüntü nedir ?

Preview ön görüntü manasına gelmektedir. Bu görüntü yada animasyonda ışık, gölge, renk, parlama, gibi render sonrası görüntüler elde edilmez. Bunun kullanımının tek amacı müşteriye yapılan animasyonu gösterip onay almaktır. Müşteri onayladığı zaman render sürecine girilir ve proje nihai olarak teslim edilir.
fikirsan_preview fikirsan sıkça sorulan sorular

Post Production nedir ?

Post Production, işin son aşamasında yapılan süslemeler, görsel efektler gibi rötuş işlemine denmektedir. Örnek olarak mimari bir proje tamamlandığında photoshop gibi programlarda Post Production işlem süreci başlar. Bu işlemde sahneye ağaç, ışık parlaması, güneş, kuşlar, gökyüzü, insanlar, araçlar vs. bir çok nesne eklenerek sahnenin ufak ayarları yapılır. Bu sayede daha güzel bir görüntü elde edilmektedir.

fikirsan_postproduction fikirsan sıkça sorulan sorular

AutoCad ve DWG dosyası nedir ?

Autocad, Autodesk firmasının 1980 li yıllarda yapmış olduğu tasarım programıdır. CAD in açılımı ( Computer Aided Design ) yani bilgisayar destekli tasarım programı manasına gelmektedir. 2 boyutlu ve 3 boyutlu olmak üzere, vektör tabanlı bir teknik resim çizim programıdır. Bu programlar sayesinde mimari projelerin teknik çizimleri elle değil dijital ortamda sorunsuz ölçülerle tasarlanabiliyor. Mimari projeleriniz için bu dosya dökümanlarını sizlerden talep etmekteyiz.

DWG ise DraWinG ( çizim ) Manasına gelmektedir. AutoCad dosyalarının kaydettiği format DWG dir.Fikirsan_autocad fikirsan sıkça sorulan sorular

SolidWorks nedir ?

Solidworks 3 boyutlu katı modelleme ( makine, mobilya, mekatronik, otomasyon, endüstriyel vs. ) üzerine yapılmış bir yazılım programıdır. Autocad ile en uyumlu programdır.
Fikirsan_Solidworks fikirsan sıkça sorulan sorular

T poz nedir ?

T poz modellenip kemik sistemi yapılan bir karakterin sahneye atıldığında default ( varsayılan ) halde konumlanması manasına gelmektedir. Karakteri animasyon esnasında ne kadar bozarsanız bozun T poz haline getirebilmek için bütün kordinatlarını sıfırlamak yeterli olmaktadır. T pozun 3D modelleme önceside önemi olmaktadır. Karakterin tasarımı yapılırken T poz halinde tasarlanır, bu şekilde 3D modellemesini yapacak kişi sorunsuz bir şekilde kağıt üzerinde çizilmiş karakteri dijital ortamda üretebilmektedir.

3D T poz örnek ;
Fikirsan_T poz fikirsan sıkça sorulan sorular
Tasarım T poz örnek ;
2D T poz fikirsan sıkça sorulan sorular