3d mimari modelleme 3d mimari çizim

3D Mimari Çizim ve 3D Mimari Modelleme Nedir?

3D Mimari Çizim ve 3D Mimari Modelleme Nedir?

Üç boyutlu mimari çizimler, yapılması planlanan inşaatın ya da inşaat Projesinin tanıtımı ve satışı hızlandırılması hususunda hayati önem taşıyan olgulardır. Projenizde ki tüm detayların, ince bir işçilikle bilgisayar ortamında üç boyutlu modellemesinin yapıldığı bu işlemde, projenizin müşterilerinize en iyi şekilde sunabilecek ve satışları arttırabileceksiniz.

3D Mimari Çizim, günümüzde inşaat projelerinin belediye onayı alması için kanun ile zorunlu hale getirilmiştir. Çünkü bu tür üç boyutlu çizimler projenin inşaatına henüz başlanmasa dahi, potansiyel müşterilere projenizi en ince detayları ile etkili bir biçimde aktarabilme fırsatını sizlere sunmaktadır. Bu nedenle de bir inşaat projesinin onay alabilmesi için üç boyutlu çiziminin yapılmış olması şartı sunulmaktadır. Teknolojik imkanların günümüzdeki gibi geniş olmadı eski dönemlerde dahi, farklı yöntemler ile projelerin üç boyutlu maket versiyonları hazırlanmaktaydı. Çünkü üç boyutlu tasarımlar, inşaat projenizde yer alacak olan daireleri, daha inşaatına başlamadan, tüm detayları ile potansiyel alıcılara en iyi şekilde tanıtabilme olanağını sizlere sunmaktadır. Bu nedenle de özellikle inşaat projeleri açısından üç boyutlu mimari modellemeler hayati önem taşımaktadır.Geçmiş yıllarda mimari projeler Sunum aşamasında tanıtılırken, inşaatta kullanılacak malzeme örnekleri veya numune görselleri ile sunum yapılırdı. Ancak bu durum beraberinde de birçok sorunu getirmekteydi. Örneğin, potansiyel müşteri, proje bu yöntem ile sunulduğunda, projenin tamamlanmış halinin nasıl olacağını deyim yerindeyse hayal etmek durumunda kalıyordu. Ancak günümüzde, 3D mimari çizim hizmeti sunan firmalar sayesinde böyle bir sorun ortadan kalkmıştır.

3d mimari modelleme 3d mimari çizim

3d mimari cizim ve 3D Mimari Modelleme

3D Mimari Çizim in Avantajları Nelerdir?

Geleneksel yazılımlar ile hazırlanan ve tamamıyla teknik detayların ön planda olduğu 2D çizimler, her tarafından kolayca anlaşılması mümkün olmayan  ve yer yer anlaşılabilmesi için teknik bilgiye ihtiyaç duyulacak durumlar ortaya koyuyordu. Ancak 3D Modelleme yönteminin yaygınlaşması ile birlikte projelerin sunumu büyük ölçüde kolaylaşmış ve bu durum en çok mimarlık büroları ile inşaat firmalarına büyük avantaj ve pratiklik sağlamıştır.

3D modellemenin bir diğer avantajı da oluşturulan mimari projelerin geliştirilme aşamasındayken gerçekleştirilen çeşitli değişiklikler ve iyileştirmelerin takibi kolaylıkla yapılabilmektedir. Bu durumu örnekle açıklamak gerekirse, ölçülerinin yeniden düzenlendiği bir bölgeye yerleştirilmesi planlanan mutfak tezgahının ölçülerinde de ne gibi değişiklikler yapılması gerektiğini kolaylıkla kontrol edebilirsiniz. 3D modellemenin ardından gerçekleştirilen Render işlemi ile elde edilecek olan görüntüler sayesinde yapmayı planladığınız değişiklikleri en ince detaylarına kadar değerlendirme şansına erişebileceksiniz. Bu sayede projenizin kusursuzluğu açısından en doğru fikirleri ortaya koyabileceksiniz.

3D modelleme ve render işlemleri ile ortaya konan sunumlar, projelerin kabul edilebilirlik oranlarına da olumlu etkide bulunmaktadır. Günlerce ve hatta aylarca üzerinde çalıştığınız bir projeyi gerektiği taktirde etkileyici bir biçimde sunamazsanız, bu ciddi bir soruna yol açacak demektir. Kullanacağınız kelimeler veya görseller her daim yeterli olmayacaktır. Bu noktada devreye 3D mimari çizim girecektir. Bu sayede projenizi en ince detaylarına kadar başarıyla sunabilecek ve insanlarda merak uyandırabileceksiniz. 3D Mimari Çizim ve daha fazlası için Fikirsan!

3 Modelleme sayesinde, inşaat aşamasında karşılaşılabilecek sürprizler de en aza indirilmektedir. Projenin tasarımının detaylı bir biçimde üç boyutlu ortamda canlandırılması sayesinde, A’dan Z’ye projenizin tüm teknik detayları hakkında bilgi sahibi olabilecek ve henüz inşa edilmeden, inşa edilmiş halini ön görme fırsatınız olacaktır. Bu durum ufak ölçü hatalarının da önüne geçmektedir. 3D mimari çizim sayesinde bir projeden beklentileriniz ile aldığınız sonuçlar arasında farklar oluşabilme ihtimalini de sıfıra indirebilirsiniz. Çünkü tüm detayların yeterince iyi aktarılamadığı 2D çizimlerde bu tür sorunlar yaşanılabilmekte idi. Ancak son yıllarda üç boyutlu modelleme yöntemi ile sunumu yapılan mimari projelerde böyle bir sorun yaşanmamaktadır.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir