3d karakter modelleme 3d karakter modelleme

3D Karakter Modelleme

Teknoloji özellikle 2000’li yıllarda hızlı bir gelişme göstermiştir. Bu gelişme kendisini multimedya alanında da ortaya koymuştur. Günümüzde artık birçok tasarım ve daha birçok şey bilgisayar teknolojisinden yararlanılarak çeşitli programlar aracılığıyla oluşturulmaktadır. 3D karakter modelleme, günümüz teknolojisinde akla gelebilecek birçok alanda yaygın olarak kullanılmaktadır. Bir organik modelleme çeşidi olmakla birlikte, gerçekten esinlenerek veya gerçek olan bir karakteri 3D Modelleme tekniğiyle oluşturmaktır. Görsel tarzdaki Sunum, anlatı, modelleme vb. şeyler her zaman daha çok dikkati çekmiş ve talebi arttırmıştır; 3D’nin 2D’den daha çok ilgi çekmesi gibi. Bu yüzden karakterler modellenirken de genellikle 3 boyut tercih edilmektedir. 3D teknolojisi sayesinde fikirler, hayaller ve tasarımlar 3. boyuta taşınmış olmaktadır. 3D, teknolojiyle birlikte hızla ilerlemektedir. 3D teknolojisinde cansız varlıklar modellenebileceği gibi aynı zamanda canlı karakterler de modellenebilir. Karakter gerçek olsun veya olmasın, her iki durumda da model anatomik açıdan gerçekliğe uygun olmalıdır. Ancak bu şekilde daha inandırıcı, etkili ve gerçekçi bir modelleme olabilir. İnsan, canavar, hayvan, çeşitli yaratıklar, doğaüstü varlıklar vb. modelleme bunlara örnektir. Aynı zamanda animasyon filmleri, bilgisayar oyunları, çeşitli tasarımlar, videolar ve daha birçok Proje de 3D karakter modelleme tekniğiyle oluşturulmuştur. Bu şekilde insanlar daha cazip gelmekte ve talebi arttırmaktadır.

 3D karakter modelleme öğretimi için birçok online modelleme dersleri, eğitim kursu, yöntem vb. bulunmakla birlikte, bu işin gerçek anlamda duayeni olarak sayılabilecek çok az insan mevcuttur. Organik modelleme katı modellemeden çok daha farklı bir yol izlemektedir. Canlı organizmalar birçok bileşenden (kas, kemik, eklem, vs.) oluştukları için, karakter modellemesi yapmak oldukça zor, ayrıntılı ve sabır gerektiren bir iştir. Bu işi yamak sanıldığı gibi bilgi yüklemesi yani ezber yapılarak öğrenilebilecek bir şey kesinlikle değildir. Daha çok bilgi birikimi, deneyim ve gözlem gerektirir. Bunu yapabilmek için epey bir anatomik ve üst düzey teknik bilgiye sahip olmak gerekir. Örneğin modelleyeceğiniz karakter insan ise, insana ait vücuttaki kemik-kas-eklem-doku vb. yapısına, dağılım ve şekillerine epey bir hakim olmanız gerekir. Karakter modellemenin çeşitli oluşturulma ve detaylandırma aşamaları bulunmaktadır. Söz konusu 3D karakter modelleme detaylandırma aşamalarından bazıları; dokulandırma, kemik donanım, materyal ekleme, ışıklandırma vb. şeklindedir. Modelleme ve tasarımı karakterin tarzıyla uyum içinde olmalıdır. Ayrıca fiziksel yapısının yanında gerçekliğe en yakın biçimde görülmesi için karakterin duygusal yapısı da modellemede yansıtılmalıdır. Yani modellemesini yapacağınız krakter için tüm unsurları göz önünde bulundurmanız gerekir. Tüm bunlar için de iyi bir karakter modellemesi yapmak istiyorsanız eğer, birçok deneme yapmak durumundasınız. Bunun sonucunda bütün seçenekler değerlendirilerek en uygun olan karakter seçilmelidir. Ancak böyle bir titiz çalışma ile karakter gerçekliğe en uygun biçimde oluşturulmuş olur. Bu yüzden tasarım ve modellemeleri için kaliteli ve özgün sonuçlar alabilmek açısından yaratıcı, uzman, titiz bir ekiple çalışmak gerekir.

Fikirsan, ortaya koyduğu kaliteli ve özgün çalışmalarıyla öne çıkarak müşteri memnuniyeti esaslı güvenilir bir hizmet vermektedir. İşini titizlik ve özenle yaparak, 8 yıllık tecrübesiyle başarıyı yakalamıştır. 3D karakter modelleme konusunda da ortaya çıkardığı sonuçlar ile bu alanda da işbirliği yaptığı firmalarca kendinden bahsettirmeyi yine başarmıştır. Alanında uzman, özgün tasarımlar oluşturabilecek potansiyeldeki kadrosuyla sizlere güvenilir, yüksek kalite ve uygun fiyatla hizmet vermektedir. Siz de Fikirsan ile çalışarak size en uygun fiyatla en uygun ve kaliteli sonuçlar alabilirsiniz. Elde edeceğiniz sonuç karşısında oldukça memnun olacağınıza emin olabilirsiniz.

3d karakter modelleme firmaları 3d karakter modelleme